گیاهی که می خواهیم درباره شرایط نگهداری از آن در آپارتمان بگوییم یکی از گل های بسیار با نشاط و با برگ های بسیار سبز می باشد. این گیاه به نام علمی Spathiphyllum wallisii ، از خانواده Araceae می باشد. گل اسپاتی فیلوم بومی مناطق گرمسیری آمریکا و جنوب شرقی آسیا است.

اسپاتی

طریقه مراقبت و نگهداری از گل اسپاتی فیلوم

 گل اسپاتی فیلوم برگ های به رنگ سبز تیره و براق نیزه ای بوده و گل های کوچک آن روی سنبله سفید رنگ و استوانه ای دیده می شوند. این سنبله توسط اسپات سفید رنگ تخم مرغی پوشیده می شود. معمولا زمان گلدهی اسپاتی فیلوم در تابستان می باشد.

این گیاه بسیار زیبا و پر طرفدار بوده و روش نگهداری و پرورش این گل زیبا در محیط خانه و آپارتمان بسیار آسان و ساده می باشد شما میتوانید با توجه به نکاتی که گفته می شود از این گیاه در منزل خود نگهداری کنید.

خاک مناسب برای گل اسپاتی فیلوم

بهترین خاکی که برای گل اسپاتی فیلوم پیشنهاد می شود خاکی است که زهکشی قوی و غنی داشته باشد.

ترکیبی از خاک باغچه، شن و ماسه درشت، خاک برگ و پرلیت می تواند برای گلدان مناسب باشد. حتما کف گلدان را با سنگ درشت یا پوکه های صعنتی سبک پر کنید تا آب اضافی گلدان به خوبی از کف آن خارج شود.

ترکیب پیشنهادی : برای خاک این گیاه می توانید از ترکیب 60 درصد پیت ماس و 40 درصد پرلیت استفاده کنید. یا همچنین از ترکیب 30 درصد پیت ماس + 30 درصد کوکپیت و 40 درصد پرلیت نیز می تواند استفاده کرد.

مقدار آبدهی گل اسپاتی فیلوم

نیاز آبی گل اسپاتی فیلوم تقریباً بالا است و لازم است در حد فاصل دو آبیاری، خاک همچنان مرطوب و نم‌دار باشد. اغلب آبیاری هفته ای دو مرتبه برای گلدان اسپاتی فیلوم کافی است. پس حتما توجه داشته باشید که خاک آن خشک نشود و همیشه مرطوب باشد.

مقدار نور مناسب برای نگهداری از گل اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم سایه دوست است ینی در محیطی که نور غیر مستقیم خورشید و بسیار کم در روز نیازمند است.

گل اسپاتی فیلوم برای رشد و ادامه زندگی به نور متوسط و کافی نیاز دارد. در نور کامل و شدید برگهای گیاه قهوه ای می شوند. لازم به توضیح است، اسپاتی فیلوم نور پایین را تحمل می کند اما به احتمال زیاد گلدهی آن ضعیف شود.

دمای مناسب برای نگهداری از گل اسپاتی فیلوم

بهترین دما برای رشد این گیاه بین 20-26 سانتی گراد می باشد. به خاطر داشته باشید دمای محیط این گیاه نباید از 15 درجه سانتی گراد پایین تر بیاید.

همچنین دمای معمولی اتاق (۲۴-۱۸ درجه سانتی گراد) برای گیاه اسپاتی فیلوم، مناسب می باشد. اسپاتی فیلوم به دلیل اینکه بومی مناطق گرمسیری است، به سرما حساس بوده در زمسان رشد ان بسیار کند میگردد. دما زیر 10 درجه سانتی گراد مضر است.

رطوبت ایده آل برای گل اسپاتی فیلوم

از آنجا که این گیاه بومی مناطق استوایی و کشور کلمبیا می باشد به رطوبت بالایی نیز نیاز دارد. انجام روزانه عمل مه پاشی برای گیاه بسیار مفید بوده، رطوبت نسبی ۴۰% یا بالاتر هوا مناسب می باشد.

مقدار کوددهی برای گل اسپاتی فیلوم

در فصل بهار و تابستان می توانید این گیاه را با کود ترکیبی نیتروژن، فسفر و پتاسیم تغذیه کنید.

برای این منظور به اندازه نصف قاشق چایخوری کود مخلوط شده را به تا 2 لیتر آب اضافه کرده و گیاه را با آن آبیاری کنید. فاصله بین کود دهی باید 10-14 روز باشد.

چنانچه پس از کود دهی متوجه شدید برگ های گیاه یا گل های آن قهوه ای شده اند نشان دهندی دوز بالای کود می باشد و در دفعات بعد باید مقدار را کمتر کنید.

کود مایع استاندارد مخصوص گیاهان زینتی را هر دو هفته از اوایل بهار تا اواخر پاییز (زمانیکه اسپاتی فیلوم رشد بسیار فعالی دارد) بکار ببرید. 

اسپاتی

تکثیر کردن گل اسپاتی فیلوم 

اسپاتی فیلوم را می توانید با مراقبت زیاد، ازاواسط تا اواخر بهار، تکثیر کنید.

برای تکثیر اسپاتی فیلوم کافیست تا پاجوش هایی که در کنار ساقه های بزرگ در آمده اند را جدا کنید. برای این کار ابتدا خوب ساقه گیاه را خیس کنید و سپس به آرامی پاچوش هایی که حداقل 3-4 برگ دارند را جدا کرده و در گلدانی جدا بکارید. بهتر است زمانی که قصد دارید گلدان را تعویض کنید عمل تکثیر را نیز انجام دهید تا به گیاه استرس وارد نشود.

تا زمانی که ریشه های گیاه جدید شما قوی تر شوند می توانید به مدت دو هفته آن را با پلاستیکی شفاف بپوشانید تا رطوبت گیاه حفظ شود. بهترین زمان برای تقسیم گیاه اسپاتی فیلوم فصل بهار و تابستان می باشد.

 آفت و بیماری ها در گیاه اسپاتی فیلوم
 

 آفتهایی نضیر شته، کنه تارعنکبوتی، حشرات سپردار، تریپس از جمله آفاتی هستند که به گل اسپاتی فیلوم حمله می کنند.

بلایت فیتوفترا (بیماری قارچی)، و پوسیدگی ریشه ناشی از قارچها، که موجب زرد شدن برگها بخصوص برگهای پایین گیاه نزدیک به ریشه می‌شود و گاهی با پژمردگی گیاه نیز همراه است، از دیگر افات مهم این گیاه است.

پژمرده و بیحال شدن
دلیل این امر می تواند آبیاری بیش از اندازه و زهکشی ضعیف باشد. در واقع وقتی آب اضافی گلدان خارج نشود گیاه بیحال شده و برگ های پایینی زرد رنگ می شوند.

قهوه ای شدن برگ ها
عدم رطوبت کافی، آبیاری بیش از اندازه و نور مستقیم خورشید از عوامل سوختگی و قهوه ای شدن برگ های اسپاتی فیلوم می باشند. چنانچه برگ های گیاه شما دارای لکه های قهوه ای است و به سمت بالا لوله شده اند نشان دهنده کود دهی زیاد می باشد.

برگ های چروک و خشک
زمانی که رطوبت محیط اسپاتی فیلوم کم باشد برگ های گیاه شروع به چروک و خشک شدن می کند. بهترین کار این است که گیاه را هر روز دو مرتبه با اسپری آب مرطوب کنید.

گل ندان اسپاتی فیلوم
چنانچه نور کافی به گیاه شما نرسد و به خوبی تغذیه نشود ممکن است تمایلی به گل دادن نداشته باشد.

سیاه شدن برگ ها
اگر برگ های اسپاتی فیلوم شما در حال سیاه شدن بود نشان دهنده یخ زدگی گیاه می باشد. بهتر است گیاه را به مکانی گرم تر منتقل کنید.


زمان تعویض گلدان اسپاتی فیلوم

 تعویض گلدان گل اسپاتی فیلوم، لازم است در هر بهار گیاه را به گلدانی با اندازه بزرگتر جابجا کنید تا زمانیکه سایز گلدان به اندازه حداکثر (حدود ۲۰-۱۵ سانتی‌متر) برسد.

پس از آن، هر سال سطح بالایی خاک را با ترکیب گلدانی تازه جایگزین کنید. ریشه های این گیاه اگر بمدت دراز مدت در گلدان باقی بماند به صورت متراکم درآمده و مجموعه ریشه ها با خاک، شکل گلدان را به خود می گیرد (گلدان فشرده). در چنین شرایطی لازمست آن را به طور میانگین هر ۵ سال یا زمانیکه ضروری است تقسیم کنید.