نبینی باغبان چون گل بکارد. چه مایه غم خورد تا گل بر آرد

۱۱ مطلب در شهریور ۱۳۹۸ ثبت شده است

تکثیر گل شمعدانی به روش قلمه زدن را بیاموزید

تکثیر گل شمعدانی به روش قلمه زدن را بیاموزید

 گل شمعدانی یکی از محبوب ترین گل ها است و کمتر کسی پیدا می شود که به گلدان شمعدانی علاقه نداشته باشد. زیاد کردن گل شمعدانی باعث می شود تا بدون پرداخت هزینه اضافی به تکثیر گل شمعدانی خود بپردازید. قلمه زدن شمعدانی یکی از روش های تکثیر شمعدانی است که در ادامه با آن آشنا می شوید.

تکثیر گلدان شمعدانی به روش قلمه زدن و بذر انجام می شود که روش اول بهتر است و باعث می شود گل شمعدانی شما پرپشت تر باشد و زودتر به گل بنشیند.

همچنین ببینید: روش نگهداری از شمعدانی برای گل دهی بیشتر آن

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ساناز محمدی
نحوه نگهداری از گل شمعدانی برای گل دهی شمعدانی

نحوه نگهداری از گل شمعدانی برای گل دهی شمعدانی

گر علاقه مندید که بدانید چه کارهایی باید برای نگهداری شمعدانی انجام دهید تا گل های بیشتری بدهد این متن را بخوانید. راهنمایی های این نوشته به شما کمک می کند تا از گل شمعدانی خود به بهترین شکل نگهداری کنید تا یک شمعدانی پرگل داشته باشید.

با نحوه نگهداری از گل شمعدانی برای گل دهی شمعدانی با ما همراه باشید.

برای گلدهی شمعدانی به نکات زیر توجه کنید

مهمترین نکته برای گل دهی شمعدانی رسیدن نور کافی به آن است شمعدانی جزو گل هایی است که به نور کافی نیاز دارد و در طول روز نیاز دارد که حداقل 8 ساعت در معرض نور آفتاب قرار بگیرد. البته باید توجه کنید که نور بیش از حد و مستقیم خورشید اگر خیلی داغ باشد نه تنها در گلدهی شمعدانی تأثیر ندارد بلکه باعث می شود گل دهی شمعدانی کم شود.

در ادامه شما را با شرایط مطلوب برای گل دهی شمعدانی آشنا می کنیم:

نحوه آبیاری گل شمعدانی

یکی از عوامل اساسی برای اینکه گل شمعدانی گلدهی خوبی داشته باشد این است که به درستی آب داده شود. شمعدانی های رونده و عطری نیاز به آب بیشتری دارند اما به طور کلی بهترین زمان برای آبیاری شمعدانی زمانی است که سطح خاک آن تا حدودی خشک شود.

گلدهی شمعدانی

اما نباید بگذارید خاک شمعدانی برای مدت طولانی خشک باقی بماند بلکه باید به محض اینکه خاک به سمت خشک شدن رفت گیاه را آبیاری کنید. شمعدانی آب را به شدت جذب می کند بنابراین آب دادن بیش از حد شمعدانی باعث می شود این گل آب زیادی که بیش از توانش می باشد را جذب کند و برای آن خوب نیست.

در زمستان و روزهای سرد آبیاری یک‌بار در هفته گل شمعدانی کافی است و در روزهای گرم روزی یک‌بار آبیاری کفایت خواهد کرد.

نور مناسب برای گل دهی شمعدانی

همان طور که گفتیم شمعدانی برای اینکه گل بدهد نیاز به آفتاب و نور خورشید دارد. شمعدانی به نور مستقیم نیاز دارد، اما اگر شدت آفتاب زیاد است گیاه را از آن دور کنید. این گیاه اگر در سایه قرار بگیرد هیچ‌گاه گل نمی‌دهد پس آن را در پشت پنجره‌های جنوبی خانه قرار دهید تا نور به‌اندازه کافی به آن برسد.

گل شمعدانی نیاز به یک نور معمولی و مستقیم آفتاب دارد و این باعث می‌شود که گلدهی گیاه بهتر باشد، ولی توجه داشته باشید که بصورت ناگهانی گیاهان را از مکانی با نور کمتر به مکانی که به طور کامل در معرض نور خورشید قرار دارد منتقل نکنید زیرا گیاه شما دچار سوختگی می شود برای حل مشکل کم نوری شمعدانی آن را به آرامی به محل های با نور زیاد و مستقیم منتقل کنید.

درجه حرارت مناسب برای گل دهی شمعدانی

بهترین دما برای شمعدانی 10 تا 15 درجه سانتی‌گراد است. بهترین درجه حرارت برای اینکه شمعدانی به گل دهی برسد در مورد شمعدانی عطری کمی متفاوت است. شمعدانی عطری به دمای 5 تا 10 درجه نیاز دارد تا گل بدهد.

نکته مهم دیگر برای نگهداری از شمعدانی و گل دادن آن این است که هوای اطراف شمعدانی باید به خوبی جریان داشه باشد و اگر در منزل از شمعدانی نگهداری می کنید باید به تهویه هوای اطراف آن توجه کنید.

 به‌طور کلی شمعدانی گیاهی است مخصوص آب و هوا معتدل و کمی مرطوب. در زمستان‌ها و شب‌های پاییزی که هوا خنک است؛ بهتر است شمعدانی را به خانه آورده و در گلخانه نگهداری کنید.

خاک مناسب برای اینکه شمعدانی گل بدهد

بهترین خاک برای نگهداری از شمعدانی که باعث می شود گل های بیشتری بدهد خاکی است که سنگین باشد به شکلی که دو قسمت خاک برگ، چهار قسمت خاک باغچه یا خاک لومی، دو قسمت کود گاوی پوسیده شده و دو قسمت شن یا ماسه باشد.

خاک شمعدانی بهتر است دارای مقادیر کافی کود نیز باشد که در ادامه توضیح می دهیم.

کود مناسب شمعدانی

کوددهی مناسب شمعدانی باعث می شود گل قدرت بیشتری داشته باشد و در نتیجه زودتر به گل بنشیند. برای آنکه رشد گیاه بهتر باشد نیاز است تا کود دهی را هرماه با غلظت کم ۵ گرم در لیتر به مصرف گیاه برسانید و یادتان باشد شمعدانی در فصل سرد سال نیازی به کود و تغذیه مصنوعی ندارد.

تغذیه و کوددهی شمعدانی با یک کود ساده و کمپوست، باعث شادابی و پر گلی شمعدانی شما در چهار فصل سال (از تابستان تا شروع فصل سرما) می‌شود.

نکته مهم در کود دهی این است که اگر این کار بیش‌از اندازه انجام شود رویش گل‌ها کم شده و بیشتر شاخ و برگ تولید خواهد شد.

گیاه شمعدانی را با استفاده از کودهای گیاهان آپارتمانی و گل دار مانند سه بیست از بهار تا پاییز به صورت منظم کوددهی کنید، شمعدانی های گلدار هنگام گلدهی در فواصل منظم با کود کامل کوددهی شوند.

هرس کردن شمعدانی

از هرس کردن شمعدانی غافل نشوید که این عمل باعث به گلدهی رسیدن شمعدانی خواهد شد، هرس شمعدانی در فصل مهر یا آبان باید انجام شود به این شکل که با قیچی شاخه های اضافی آن را بچینید.  گل های پژمرده را سریعا از گیاه جدا کنید تا انرژی گیاه صرف گیاهان درحال پژمره شدن نشود.

اگر موارد بالا را به خوبی رعایت کنید گل شمعدانی شما به زودی گل می دهد. گلدان شمعدانی در همه فصل ها گل می دهد و اگر شرایط نگهداری آن مطلوب باشد تقریبا همیشه می تواند گل داشته باشد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ساناز محمدی
بهترین گیاهان خانگی که دارای خاصیت دارویی هستند

بهترین گیاهان خانگی که دارای خاصیت دارویی هستند

گل ها علاوه بر ظاهر زیبایی که دارند و باعث ایجاد حس تازگی در افراد میشوند یکی از بهترین عوامل طبیعی تصفیه کننده هوا هستند. پرورش و نگهداری از گل و گیاه در منزل و یا محیط کار نیاز به رسیدگی دارد و شاید برخی از ما رسیدگی به نیازهای گیاه را سخت و یا وقت گیر بدانیم. ما در اینجا به شما میگوییم که نگهداری از برخی گیاهان علاوه بر تصفیه هوا، به دور کردن استرس از شما، افزایش اعتماد بنفس در شما، بهبود عملکرد تنفس شما کمک قابل توجهی خواهد کرد.همچنین اینکه برخی گیاهان آپارتمانی برای شما مانند یک دارو عمل میکند به شکلی که شما را از استفاده از دارو بی نیاز می سازد. در این مطلب چند گیاه را معرفی می کنیم که خاصیت دارویی دارند و نگهداری آنها در خانه به سلامتی شما کمک می کند.

گیاه آلوئه ورا

آلوئه ورا یک گیاه آبدار است که میتوان آنرا در گلدان و یا باغ و باغچه کاشت و پروش داد. آلوئه ورا به عنوان بهترین گیاه آپارتمانی دارای برگ های بسیار ضخیم، محکم و بلند است و نیز گل هایی به رنگ نارنجی دارد. در داخل برگ های گیاه آلوئه ورا، ماده ای ژله ای مانند وجود دارد که برای رفع سوزش های پوستی مانند آفتاب سوختگی و بعضی از زخم های بدن میتواند التیام دهنده باشد.

اسطوخودوس

همه ما اسم این گیاه آپارتمانی به گوشمان خورده است اما شاید از فواید و خاصیت های گیاهی آن مطلع نباشیم . در معرفی این گیاه باید بگوییم که اسطوخودوس گیاهی است به رنگ بنفش که زیبایی خیره کننده ای دارد و از دیر باز به عنوان یک گیاه دارویی مورد استفاده قرار می گرفته است. اسطوخودوس همچنین عطر خوبی نیز دارد. از روغن گیاه اسطوخودوس می توانید برای درمان گزیدگی، سوختگی ویا جای جوش استفاده کنید.

روش تهیه روغن اسطوخودوس:

برای تهیه روغن گیاه اسطوخودوس گل و برگ اسطوخودوس را درون ظرف شیشه ای ریخته و سطح آن را با روغن گیاهی بپوشانید و سپس حدود یک هفته در محیط گرم و خشک نگهداری کنید.

 گل ریحان

این گیاه خوشبو که در نور خورشید و همچنین در سایه قابلیت رشد دارد نیاز به آبیاری مرتب دارد تا خاک مرطوبی داشته باشد. ریحان که در بیشتر آشپزخانه ها دیده می شود در آشپزی نیز کاربرد زیادی دارد و اگر مشکل معده داشته باشید میتوانید مقداری ریحان در سالاد خود بریزید تا به بهبود عملکرد معده شما کمک کند. همچنین در صورت وجود عفونت در بدن خود قسمتی از برگ گیاه ریحان را جدا کرده و روی عفونت قرار دهید تا عفونت شما را درمان کند.

مریم گلی

گیاه مریم گلی با برگ های سبز، بلند و نازکی که روی آن ها را گلبرگ های بنفش پوشانده است بیشتر در آشپزخانه منزل مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه برای گلو درد و یا مشکلات مربوط به لثه به عنوان یک داروی طبیعی عمل می کند. برای استفاده از این گیاه آپارتمانی به عنوان دارو، دم نوش این گیاه توصیه میشود که همچنین گلوی شما را بخوبی شستشو می دهد.

آویشن

یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی آویشن است که می توان آن را در خانه پرورش داد. این گیاه، گیاهی بیابانی است که نیاز به آب ندارد و برای پرورش تنها به نور آفتاب وابسته است. گیاه آویشن، دارای ضدعفونی کننده ای است در درمان سرفه و همچنین سوء هاضمه بسیار مفید است. برای درمان زخم می توان از روغن آویشن استفاده کرد. برای تهیه روغن آویشن، تعدادی از برگهای آن را خرد کنید و داخل شیشه بریزید سپس کمی روغن آفتابگردان به آن اضافه کرده و در محیط گرم قرار دهید.

بابونه

همه ما با گل بابونه آشنایی داریم. این گیاه محبوب که رشد بسیار آسانی دارد معمولا به صورت دم نوش یا چای استفاده می شود. بابونه برای رفع خستگی ذهنی و جسمانی بسیار موثر است.  اگر قصد دارید کمی آرام شوید تا بتوانید استراحت خوبی داشته باشید، چای بابونه را امتحان کنید. برای این کار اجازه دهید گیاه بابونه برای مدت کوتاهی دم بکشد گل بابونه از بهترین گیاهان آپارتمانی است که همچنین در درمان بسیاری از ناراحتی های گوارشی و یا سیستم عصبی، بسیار مفید بوده به آرام ساختن آنها کمک زیادی می کند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ساناز محمدی

معرفی سایت سام اکسچنجر امن ترین سایت خرید و فروش ارز دیجیتال

+* معرفی سایت سام اکسچنجر امن ترین سایت خرید و فروش ارز دیجیتال *+

خرید و فروش ارز های دیجیتال

در این پست قصد داریم شما را با سایت خرید و فروش انواع ارز های دیجیتال (Digital currency) سام اکسچنجر آشنا کنیم. در ابتدا بهتر است کمی با مقوله ارز دیجیتال آشنا شوید. ارز دیجیتال جز ارزهایی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می‌ شوند. همانطور که از نامش پیداس مبنای ارز دیجیتال 0 و 1 است. ارز دیجیتال ویژگی‌ هایی مشابه با ارزهای فیزیکی دارد با این تفاوت که تراکنش‌ های انتقال سرمایه ارزهای دیجیتالی به‌ صورت آنی و بدون مرز بین افراد قابل انجام است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ساناز محمدی
گران قیمت ترین و کمیاب ترین گل های جهان

گران قیمت ترین و کمیاب ترین گل های جهان

گلها همواره با زیبایی ظاهر و عطر دلنشینی که دارند انرژی مثبت از خود ساطع میکنند و کمتر کسی را می توان یافت که علاقه ای به گل و گیاه نداشته باشد. گلها بخصوص برای خانم ها بهترین هدیه ای است که می تواند آنها را شگفت زده کند . همه ما میدانیم که تنوع گل و گیاهان بقدری زیاد است که میتوان مطابق هر سلیقه ای آن را تهیه کرد.

اما در این میان برخی از گل ها هستند که زیبایی حیرت انگیزی دارند، این گلها در عین زیبایی جزء گیاهان کمیاب محسوب میشوند  و  طبیعتا از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند به همین دلیل تهیه آنها به سادگی ممکن نیست.

در اینجا به معرفی گران قیمت ترین و کمیاب ترین گل های جهان می پردازیم :

گل رز ژولیت

گرانترین گل دنیا: رز ژولیت

گرانترین گل جهان گل "رز ژولیت" نام دارد که پرورش دهنده آن فردی بریتانیایی بود که برای ایجاد این گل فوق العاده زیبا ، ۱۵ سال از عمر خود را صرف به عمل آمدن آن کرد. هر شاخه از این گل به مبلغ باورنکردنی ۳ میلیون پوند فروخته می‌شود.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ساناز محمدی
با رایج ترین مشکلات گیاهان آپارتمانی و راه های درمان آن ها آشنا شوید

با رایج ترین مشکلات گیاهان آپارتمانی و راه های درمان آن ها آشنا شوید

از کجا بفهمیم گل ما سالم نیست؟

گل نماد زیبایی و لطافت است و به دلیل شادابی که به انسان منتقل می کند همه ما به گلها علاقه مندیم. پرورش گلهای خانگی علاوه بر زیبایی به تصفیه هوا و تقویت روحیه نیز کمک شایانی می کند .اکثر ما در منزل و یا محیط کار از چندین گل و یا گیاه آپارتمانی نگهداری میکنیم که مورد علاقه و توجه ما هستند. در مواردی پیش آمده که شما مشاهده می کنید گل شما طراوت و زیبایی اولیه خود را ندارد و با تغییراتی مواجه شده است. این تغییرات شامل زردی برگهای گلدان شما، ریختن برگها، کم شدن شاخه ها و مواردی ازین قبیل میباشد.ما در اینجا به شما را راهنمایی میکنیم که مشکلات گیاهای آپارتمانی خود را شناسایی و در صدد رفع این مشکلات برآیید. با ما همراه باشید:

ممکن است گلی شما خریداری می کنید از ابتدا دچار مشکل وبیماری باشد. توصیه ما به شما این است که هنگام خرید گیاه آپارتمانی بخوبی آنرا بررسی کنید و از سلامت آن مطمئن شوید.

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ساناز محمدی
برای تقویت و رشد گیاه پتوس چه کارهایی میتوان انجام داد؟

برای تقویت و رشد گیاه پتوس چه کارهایی میتوان انجام داد؟

پتوس ، گیاه رونده آپارتمانی است که در محیط های گرمسیر رشد بهتری دارد ولی به دلیل سازگاری و مقاومت بالایی که دارد در خانه نیز امکان رشد آن وجود دارد ولی ااحتمال اینکه گل یا میوه بدهد در خانه به حداقل میرسد. این گیاه را میتوانید در سبدهای اویز و یا گلدانهای رومیزی بکارید. بهترین کیفیت تولید پتوس در کشور ما در محلات است و بیشترین حجم صادرات گل آپارتمانی را در محلات به خود اختصاص داده است. با اینکه نگهداری گیاه پوتوس بسیار آسان است اما برای اینکه رشد بهتری داشته باشد نیازمند رسیدگی و ایجاد محیطی مناسب میباشد. برای تقویت و رشد گیاه پوتوس باید مواردی را رعایت کرد که در اینجا به این موارد اشاره کرده ایم:

همچنین بخوانید: معرفی گیاه پتوس و روش نگهداری آن

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ساناز محمدی

ترس از ازدواج با مشکلات اقتصادی

در شرایط فعلی جامعه، ازدواج به ‌عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی مطرح است. مشکلات اقتصادی همواره در زندگی، گریبان گیر خانواده‌ها به ویژه زوج های جوان بوده و می تواند عامل اختلاف در زندگی گردد.

ترس از ازدواج

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ساناز محمدی

معرفی گیاه پوتوس انواع آن و شرایط نگهداری از این گل زیبا

دیدن گلی رونده و همیشه سبز با برگ های سبز و زیبا می تواند روحیه تازه ای به شما ببخشد.پوتوس یا (پتوس) نام گلی زیباست که در انواع مختلفی یافت می شود و قدرت تحمل بالای این گیاه و مقاومت آن در برابر آفات و رونده بودن آن باعث گردیده در بیشتر خانه های افرادی که به گل و گیاه علاقه دارند یافت شود.در ادامه با ماه مراه باشید تا به معرفی گل پوتوس، انواع آن و توصیه ها و آموزش هایی برای نگهداری از گل پوتوس را خدمت شما ارائه دهیم.

معرفی گیاه پوتوس انواع آن و شرایط نگهداری از این گل زیبا

با وجود اینکه نگهداری از پوتوس خیلی راحت و مناسب برای افرادی است به تازگی با گل و گیاه سروکار دارند ولی مثل همه موجودات زنده نیاز به مراقبت دارد .با خواندن این مطلب همه چیز را در مورد نگهداری این گیاه زیبا بدانید:

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ساناز محمدی

آیا میدانید برای فواید گل در خانه بیش از 200 مورد اشاره شده!

خیلی ها از فواید گل در خانه اطلاع ندارند و احساس می کنند که گل ها در خانه تنها جنبه زینتی دارند و حتی دست وپاگیر هم هستند، به همین خاطر از داشتن گل در خانه امتناع می کنند.اما جالب است بدانید که فواید گل در خانه چیزی فراتر از یک گل زینتی ساده است و کارشناسان برای آن فواید بسیاری را گفته اند از جمله می توان به کاهش دی اکسید کربن در خانه، بهبود بیماری های عصبی و افسردگی، افزایش اعتماد به نفس و روحیه شاد، بهبود خلق و خو، درمان بسیاری از بیماری ها و بسیاری خواص دیگر که ما قصد داریم برای شما در این مطلب بطور کامل به آنها بپردازیم.

با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با فواید گل در خانه آشنا کنیم.البته گفتن تمام موارد اشاره شده در یک مطلب نمی گنجد و مل سعی میکنیم مهمترین فایده های داشتن گل در خانه را بیان کنیم.

فواید گل در خانه از نظر متخصصان

متخصصان با انجام آزمایشات مختلف روی گل ها و گیاهانی که در اطراف ما در خانه یا آپارتمان نگهداری میکنیم به این نتیجه رسیده اند که گلها فواید فراوانی را برای انسانها به همراه دارند و در عین حال کمترین ضرر را برای ما به همراه دارند.در ادامه با برخی از فواید نگهداری گل در خانه آشنا خواهید شد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ساناز محمدی