در کل تمامی گیاهان سروصدا راکاهش میدهند و هوا راپاکسازی می کند به همین خاطر وقتی ساختمانهایی را با گل وگیاه می بینیم احساس می کنیم کمتر سروصدا دارند. 
 یکی دیگر از گل های زیبای آپارتمانی و اداری گل لیندا می باشد که برای پرورش و نگهدارای آن در آپارتمان باید به نکات مهمی که درباره این گل زیبا است توجه کنید. 
 هر گیاهی برای نگهداری و رشد باید شرایط محیطی و نیازهای مورد انتظارش رو فراهم کنید تا به رشد ایده آل برسد به همین دلیل اگر می خواهید گل خود رشد خوبی داشته باشد حتما نیاز های آن را برطرف کنید.
گل لیندا
 

روان شناسان زیست محیطی می‌گویند وجود گیاهان سبز در خانه و محل کار نه تنها باعث می‌شود افراد کار موثرتری انجام دهند، بلکه به شادتر بودن آنها در محیط کار نیز کمک می‌کند. بهبود حالت روحی، کاهش روحیات منفی، کاهش حواس‌پرتی، افزایش خلاقیت و افزایش بازده فعالیت ازدیگر مزایای استفاده از گیاهان در محیط کار است.

نحوه نگهداری و پرورش گل لیندا

این گیاه به نخل دم اسبی و لیندا مشهور است . بومی جنوب غرب آمریکا و مکزیک است و به زندگی بیابانی عادت دارد. برگ های آن باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم ، مجنون و آویزان و فنری است. این برگ ها سطح مقطع کمی دارند تا مانع از هدر رفتن آب گیاه شوند. حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست. 
انتهای ساقه ضخیم می شود و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیل به همین علت است. پایه بسیار بزرگ و ورم کرده گیاه، آب را در خود ذخیره می نماید. ارتفاع لیندا ممکن است به دو متر هم برسد. با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی می روید که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید فوراً حذف گردند. نگهداری از آن برای باغبان های آماتور نیز ساده است. 
 زادگاه آن مکزیک است، برگها باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم، مجنون و آویزان و فنری، حالت زیبای آن ناشی از سرازیر دشن برگها به طرف پایین بخصوص در سنین بالا، انتهای ساقه ضخیم و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیل به همین علت است، در زبان عامه به لیندا معروف ات، به خاطرنوع خاص برگها و ساقه آن به عنوان گیاه گلدانی منفرد نگهداری می گردد، با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی می ریود که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید فوراً حذف گردند. 
 این جنس دارای24 گونه از درختچه ها و درختهای همیشه سبز میباشد.برگهای لیندا مجنون ، آویزان ، باریک ، کشیده ، ضخیم و مقاوم که طولشان تا 1.8 متررسیده و عرضشان کمتر از 2.5 سانتیمتر می باشد. رنگ برگها سبز تا سبز مایل به تیره و حالت زیبای لیندا ناشی از خمش برگها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست.رنگ گلهای آن سفید مایل به کرم است و به ندرت و فقط بر روی گیاهان مسن بخصوص در تابستان ظاهر میشود.
   نیاز های ضروری گل لیندا

نور مناسب برای گل لیندا

این گیاه علاقه مند به نور زیاد می باشد و در نور زیاد و مستقیم خورشید رشد زیادی دارد ولی در ماه های تیر و مرداد بیشتر از 4 ساعت نور به گل نتابد. همچنین در سایه و در نور غیر مستقیم هم رشد می کند. هر چند وقت یکبار گلدان را به محل پرنور ببرید. البته شما میتوانید برای این گیاه هم از نور مصنوعی استفاده کنید ولی دقت کنید که ۱۲ ساعت نور در روز حتما باید تامین بشود.

رطوبت مناسب برای گل لیندا در آپارتمان

در تمام طول سال هفته ای یکبار غبارپاشی کافی است،در مواقعی که درجه حرارت زیر 10 درجه است غبارپاشی نکنید. درجه حرارت ایده آل بین 18 تا 25 درجه سانتیگراد است. البته درجه حرارت های متغیر بین 5 تا 30 درجه را نیز به خوبی تحمل می کند.

خاک مناسب برای گل لیندا

بهترین خاک کمپوست است یا مخلوط خاکی که شامل دو قسمت، یک قسمت پیت هوموس و دو قسمت ماسه و سنگریزه هایی که برای زهکش خوب لازم است. میشود بهتر گفت که این گیاه از مخلوط خاک خوب زهکشیشده با بافت لیمونی تقریبا سبک که دارای ph حدود ۵/۷ تا ۵/۶ مناسب است.

آبیاری مناسب گل لیندا

به دلیل خصوصیات گیاه لیندا برای زیست در شرایط طبیعی خودش ،گیاه لیندا قادر است تا یک سال آب را در ساقه خود ذخیره کند. بهتر است رطوبت خاک پایین باشد و خاک در بین دو آبیاری کاملا خشک شود . در طول فصل رشد بهتر است گیاه هر سه هفته یک بار آبیاری شود و در طول زمستان به نظر میرسد که بار آبیاری برای گیاه کافی است یعنی به اندازه ای که مانع از پژمردگی برگهای گیاه شود . آبیاری بیش از حد به گیاه لیندا متداولترین علت آسیب و نابودی گیاه است

تغذیه و کود دهی گل لیندا

کود آهن عشق این گیاهه یعنی گل لیندا عاشق کود آهن هست و ماهی یکبار حتما از کود آهن و همچننین ماهی یکبار از کود کامل که در آب محلول کردی به صورت آبیاری به گیاه بدین.

زمان تعویض گلدان گل لیندا

در صورت نیاز باید قبل از آغاز فعالیت مجدد گیاه در اوایل بهار در محیطی سربسته و بدون کوران انجام گیرد. دما :حرارت بالا را دوست دارد اما با حرارت متوسط نیز سازگار است . در دامنه دمایی 12 تا 21 درجه رشد کرده و به سرما حساس است . دمای لازم برای زمستان گذرانی حداقل در حدود 10 درجه سانتیگراد است .

روش تکثیر گل لیندا

گل لیندا
یکی از رایج ترین روش های تکثیر لیندا از طریق بذر هست که به این صورت انجام میشود، بذر در خاک پیت در هوای گرم، ریشه دار کنید و سپس به یک گلدان مناسب منتقل کنید. در برخی اوقات از طریق جوانه های جانبی هم تکثیر میشود، هرگاه جوانه های جانبی مشاهده کردین جوانه ها رو خذف کنید. البته سرزنی و هرس گیاه باعث میشه که گیاه چند شاخه بشه که این کار رو در خونه هیچوقت امتحان نکنید. 
  اگر روی برگ های لیندا آب ریخته شد سریع برگ ها را خشک کنید و اگر برگ ها را خشک نکردید و بیشترشان پژمرده شد، سعی کنید برگ های پژمرده را از بدنه اش جدا کنید و تا بیرون آمدن جوانه های جدید صبر کنید تا گیاه تان به وضع عادی برگردد در غیر این صورت گیاه تان را از دست داده اید.
گل لیندا

بیماری ها و آفت های گل لیندا

شاید مهم ترین آفتی که لیندا را تهدید می کند، کنه قرمز باشد. اگر روی برگ های لیندا لکه های قرمز دیدید، با دستمالی این لکه ها را از روی ساقه ها بردارید. اگر سریع متوجه شوید کنه های قرمز دیگر نمی توانند پیشروی کنند. 
  یادتان باشد که این گل حمام کردن را دوست ندارد. پس هرگز روی برگ هایش آبپاشی نکنید! اما برای برداشتن لکه ها، اگر تعدادشان زیاد بود، یک لیتر آب را همراه با دو سه قطره مایع ظرفشویی، در یک بطری آبفشان ریخته و روی قسمت های قرمز آب پاشی کنید و خیلی سریع خشکش کنید در حین خشک کردن کنه ها از بدنه گل جدا می شوند. نگران نباشید این کنه ها برای سلامتی انسان خطری ندارند. 
  بیماری مهمی که لیندا را تهدید می کند، پوسیدگی ریشه است که خود ما مسبب اصلی آن هستیم. ریشه های لیندا به غیر از آب به هوا هم احتیاج دارند. اگر می خواهید ریشه اش پوسیده شود و بمیرد، هر روز به آن آب بدهید در غیر این صورت هر بار صبر کنید تا سطح خاکش کاملا خشک شود.
  خاک لیمونی دوست دارد متخصصان برای این گیاه خاک لیمونی تجویز می کنند اما این سوال پیش می آید که لیمونی دقیقا یعنی چه جور خاکی؟ خاک لوم یا لیمونی مخلوطی از خاک رس، شن و مواد آلی است و به طور کلی خاکی که پس از طغیان رودخانه ها در کنار آنها بجا می ماند خاک لیمونی گفته می شود. این خاک همان خاکی است که لیندا در بیابان های مکزیک با آن اخت شده و بسیار سبک است. البته باغبان ها به روش های مختلف برای لیندا ترکیب خاکی درست می کنند. اگر در مخلوط خاک لیمونی لیندا، پیت ماس و هوموس دیدید، تعجب نکنید. این مخلوط برای رشد گیاه ارزش تغذیه ای بالایی دارد.

عوارض و درمان گل لیندا

برگهای جدید ظاهر نمیشوند و گیاه پژمرده و خسته است:یا نور کافی نیست که گلدان را به محل روشن تری منتقل کنید و یا اینکه تغذیه مصنوعی به تاخیر افتاده است،گیاه را طبق دستور تغذیه کنید. 
  برگهای سطوح خارجی زرد شده و یکی پس از دیگری می افتند:ابیاری بیش از اندازه انجام شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،زهکش را بازدید کنید،زیر گلدانی فاقد اب باشد
  ساقه منقبض و چروک است:گیاه تشنه است،گلدان را درون تشت پر از اب قرار دهید،ابیاری را تنظیم کنید.
  برگها خشک شده و میریزند:هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید،غبارپاشی را فراموش نکنید.
  لکه های سوخته روی برگها مشاهده میشود:عامل ان غبارپاشی در افتاب است،در سایه غبارپاشی کنید
  لکه های قهوه ای در سطح زیرین برگها مشاهده میشود:عامل ان افت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند،لکه ها را میتوانید با پنبه اغشته به محلول سم نیز مسموم کنید. 
  زخم های سفید رنگ پنبه ای در هر دو طرف برگ مشاهده میشود:حمله افت باعث ان است،با سم حشره کش نفوذی هر 2 هفته یکبار سمپاشی و یا اینکه با پنبه خیس اغشته به محلول سم لکه ها را مسموم کنید.
  برگها سقوط میکنند:هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنی.برگهای مجنون و اویزان دم اسبی لیندا در صورتی زیبا تر است که گلدان ان در بلندی و یا روی چهارپایه ای قرار گیرد،قاعده ضخیم و گوشتی ساقه زمانی کاملا نمایان است که گیاه به صورت سطحی در گلدان کاشت شود.