داشتن گل در خانه آرامش خاصی را به افراد خانه می دهد و انرژی مثبتی که از گل دریافت می کنید باعث می شود هر روز با روحیه شاد روز خود را آغاز کنید. گل قاشقی همانند دیگر گل های آپارتمانی دارای شرایط نگهداری خاصی می باشد که در این مقاله قصد داریم روش های نگهداری و پرورش گل قاشقی در آپارتمان را به طور کامل توضیح دهیم.

گل قاشقی

نحوه نگهداری از گل قاشقی یا پیرومیا در آپارتمان

تمامی گل ها نیاز به مراقبت و توجه دارند به خصوص در محیط خانه و آپارتمان پس به نکاتی که در ادامه گفته می شود حتما توجه کنید. گل قاشقی دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده، منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید.

قاشقی ، یا پپرومیا (نام علمی Peperomia magnoliiaefolia)، گیاهی علفی و همیشه سبز با رشد کند است. گیاه قاشقیبرگ های قلبی شکل، گوشتی و اغلب رنگ های سفید کرمی و سبز دارد و چون محل زندگی و زادگاهش در جنگل های نسبتاً تاریک است، می تواند شرایط آپارتمان را به خوبی تحمل کند؛ البته در کاشت گروهی هم به عنوان یک گیاه مجزا کاربرد دارد.

در ایران واریته های زیادی از این گیاه پرورش یافته است. پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. گیاهی است همیشه سبز – ارتفاع گیاه در حدود 25 سانتیمتر – برگها گوشتی و تخم مرغی شکل بوده و براق و ابلق با رنگهای سفید – کرمی در متن سبز رنگ و پر از فرورفتگی و برجستگیها ، به رنگ سبز تیره با رگه های سبز روشن.

به نکات زیر برای روش های نگهداری و پرورش گل قاشقی توجه کنید:

گل قاشقی

مقدار خاک مناسب برای نگهداری از گل قاشقی

خاک برای گل از مهم ترین بخش محسوب می شود و برای هر گل خاک مناسب با آن گل را تهیه کنید. همچنین برای نگهداری و پرورش گل قاشقی خاک مناسب آن خاکی نسبتا سبک هست که متشکل شده از یک قسمت پیت ماس، یک قسمت ماسه و یک قسمت خاک باغچه که ترکیب خوبی رو بوجود خواهند آورد. یادتون باشه برای کف گلدان از سنگ ریزه استفاده کنید.

مقدار آبیاری مناسب برای نگهداری از گل پپرومیا قاشقی

پپرومیا قاشقی آب رو در بافت برگها و ساقه های خودش ذخیره میکند و نیاز آبی کمی دارد . پس برای آبدهی عجله نداشته باشید. البته آبدهی رو هم به تعویق نندازید. بهترین راه آبدهی به موقع و برنامه ریزی شده گیاه هست. در زمستان هر دو هفته یکبار و در تابستان هفته ای یکبار به گیاه پپرومیا قاشقی آب بدید. یادتون باشه که قبل از آبدهی سطح خاک رو چک کنید و بعد از اطمینان از خشکی سطح خاک اقدام به آبدهی کنید.

رطوبت کافی برای نگهداری از گل پپرومیا قاشقی

اگر علاقه دارید که همزمان با آبپاشی گیاهان دیگرتون این گیاه رو هم مرطوب کنید بهتره درجه آبپاشتون رو به جای آبپاشی روی غبار پاشی تنطیم کنید و هفته ای یکبار در زمستان و دوبار در تابستان گیاه رو مرطوب کنید. درسته که آبپاشی سطح گیاهتون رو براق تر و زیبا تر نشون میده اما در دراز مدت گیاهتون رو خراب خواهد کرد. پس بجای آبپاشی مداوم، برگ های گیاه رو با پارچه های نخی و مرطوب و با فشار دست بسیار آرام پاک کنید. این گیاه ساقه و برگهای بسیار ترد و شکننده ای داره پس مواظب باشید فشار زیادی رو روی گیاه وارد نکنید.

دما مناسب برای نگهداری و پرورش گل قاشقی در آپارتمان

گیاه در دما مناسب مختص به خودش رشد می کند از این رو گل قاشقی به سرمای زیاد مقاومت ندارد و حداکثر میتواند در زمستان 15 درجه س گرا تحمل نماید و در فصل رشد دمای 24-30 درجه برای ان بسیار مناسب است.

زمان تعویض گلدان گل قاشقی 

زمان مناسب برای تغییر گلدان، فصل بهار است و خاک مناسب برای آن مخلوطی از خاک چوب و تورب و ماسه است. گلدان را باید در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ی مستقیم آفتاب قرار داد. در این صورت سنبله گل سفید یا کرم رنگی تولید می کند

انواع مختلف گیاه قاشقی

با توجه به شکل ظاهری و نحوه ی رشد، آنها را به سه گروه تقسیم نموده اند که هر کدام به روش های مختلفی نگهداری میشود:

گروه اول:بوته ای که دارای دمبرگ های قرمز هستند و بعضی نیز برگ های گوشتی و قلبی شکل دارند .

گروه دوم:دارای ساقه های بلند و قرمز رنگ هستند و بعضی ساقه های گوشتی و برگ های گوشتی دارند و لبه ی برگ ها ارغوانی است و گاه سطح برگ با موهای بسیار ظریفی پوشیده شده است .

گروه سوم:گروه بالا رونده که به داربست یا قیم بسته می شوند و بالا می روند، یا این که از اطراف گلدان آویزان می شوند و دارای ساقه های قرمز و برگ های ظریف نقره ای و بعضی دارای برگ های سبز آبدار هستند و بخصوص برای گلدان های آویز بسیار مناسبند.

شیوه تکثیر گل قاشقی

زمان مناسب برای تغییر گلدان، فصل بهار است و خاک مناسب برای آن مخلوطی از خاک چوب و تورب و ماسه است. همچنین از پیت ماس سفید نیز میتوان مقداری در ترکیب اضافه کرد. گلدان را باید در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ی مستقیم آفتاب قرار داد.

در این صورت سنبله گل سفید یا کرم رنگی تولید می کند. پپرونیای ابلق یا سفید با قلمه های بذر و ساقه تکثیر میشود؛ پپرونیای سبز با قلمه های برگ و ساقه تکثیر می شود. پپرونیای معمولی که گیاهی است با برگ های چروکیده، کاملاً متفاوت با گیاهان دیگر این خانواده است و آن را به کمک برگ های کاملش تکثیر می کنند.

در بهار و تابستان از قلمه ی یک ساله گیاه استفاده نمایید. قلمه را به میزان 4 – 5 سانتیمتر در ماسه ی شسته فرو کنید و در محلی که دمای آن 18 درجه باشد، در تاریکی قرار دهید. در مورد انواع گوشتی آن، برگ را روی سطح ماسه بخوابانید و روی آن ماسه شسته بریزید؛ پس از مدتی از انتهای رگبرگ ها ریشه ظاهر می گردد.

عوارض و درمان گل قاشقی در آپارتمان

برگها رنگ پریده و رشد متوقف شده است:گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان در رنج است،هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

رنگ برگها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است :

کنه ی ریز قرمز عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید،غبارپاشی در کاهش افت مثر است.

کپک خاکستری روی ساقه ها است :قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است:با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی و گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و ابیاری را کاهش دهید.

به نظر میرسد برگها دارای تاول هستند:خاک گلدان باتلاقی شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و سپس ابیاری نمایید،ابیاری های بعدی را با میزان کمتری شروع کنید،آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید.

برگ ها خم میشوند :گیاه تشنه است و هوا خشک است،فورا آبیاری نمایید،بهتر است گلدان را 15 دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،گلدان را به محل خنکتری منتقل نموده.

برگها کمرنگ و گرایش به سفیدی دارند :شدت نور زیاد است،گلدان را به محل کم نور تری منقتل نموده. نقاط زنگ مانند روی برگها نمایان شده اند:از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،با غبارپاشی و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگها را تمیز نموده.

برگها چین و چروک دار،خشک میشوند و میریزند :هوا خیلی گرم است،گلدان ها را به مکان خنک تری منتقل نموده.

قسمتی از برگ و قاعده ساقه سیاه شده و پوسیده است:آبیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید. برگها سقوط میکنند:هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.