کاکتوس سرئوس با تیغ های فراوان بلند و کشیده است و همچنین زادگاه این گیاه زیبا در آمریکای جنوبی می باشد.کاکتوس ها انواع مختلفی دارند و هر کدام از آن ها برای یکی از کشور ها می باشد. اغلب کاکتوس ها نگهداری و پرورش آن ها در آپارتمان بسیار راحت می باشد و می توانید با استفاده از نکاتی که در ادامه گفته می شود از کاکتوس خود در آپارتمان نگهداری کنید.

کاکتوس سرئوس

نحوه نگهداری و پرورش کاکتوس سرئوس در آپارتمان

کاکتوس سرئوس در آپارتمان به خوبی رشد می کند و اگر به نکاتی که در ادامه گفته می شود توجه کنید میتوانید به خوبی نگهداری و پرورش دهید.سرئوس‏ها، گیاهانی از تیره بزرگ کاکتوس‏ها هستند با تیغ و خارهای فراوان که به طور منظم روی ساقه‏های بلند و کشیده قرار می‏گیرند. زادگاه سرئوس آمریکای جنوبی است و از نطر گیاه‏شناسی در خانواده‏ای با نام علمی سرئه CEREEAE قرار دارد. سرئوس در سرزمین مادری خود به طور حیرت‏انگیزی بزرگ می‏شود و گاه تا هشت متر رشد می‏کند.

اگر در تمام فصول سال در محل گرم نگهداری شود گلدهی آن به تعویق افتاده و یا اصلاً به گل نمی‏نشیند، در تابستان آن را به فضای باز منتقل کنید تا از هوای آزاد استفاده نماید. در زمستان بهتر است آبیاری را متوقف کنیم و همزمان با گرم شدن هوا (از اوایل بهار) فقط هر ده روز یکبار به آن آب بدهیم. یادمان باشد نگهداری سرئوس در گلدان کوچک موجب کم شدن یا توقف در گلدهی می‏گردد. حتی‏الامکان بهتر است گیاه را در گلدان‏های بزرگ یا سکوهای گلخانه‏ای بکاریم.  

مقدار خاک مناسب برای کاکتوس سرئوس

معمولاً برای کاکتوس‏ها از خاک مخصوص استفاده می‏شود که کاملاً سبک و ضدعفونی شده است. اگر خودتان بخواهید خاک را تهیه کنید لازم است دو قسمت ماسه را با یک قسمت خاک باغچه و مقدار کمی خاکبرگ مخلوط نموده و آن را با آب جوش ضدعفونی کنید.

مقدار آبدهی مناسب برای گیاه سرئوس در آپارتمان

شرایط نگهداری و آبدهی گیاه سرئوس همانند دیگر کاکتوس ها می باشد. در فصل تابستان هر ده روز و در زمستان هر 25 روز اب دهید. این گیاه نیز کاملا مقاوم به کم آبی می باشد بطوریکه در منطقه گرم و بی آب رشد . ذکر این نکته ضروری ست که قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ های زهکش گلدان به اندازه و کافی هستند. اگر سوراخ ها کم بودند، به وسیله میخ یا هر شی نوک تیز تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید تا آب اضافی در خاک باقی نماند چون موجب پوسیدگی ریشه می شود.

مقدار نور و دمای مناسب برای کاکتوس سرئوس در آپارتمان

نیازهای اصلی این خانواده داشتن بستری سبک و ماسه‏ای، روشنایی زیاد، آبیاری کم و هوای گرم و مرطوب است. هر چند که سرئوس گرما را دوست دارد اما در فصل سرد که در حال استراحت است باید آن را به محل خنک (با درجه حرارت ده درجه سانتی‏گراد) منتقل نمود. دمای حدود ده درجه سانتی‏گراد در زمستان موجب گلدهی بیشتر این گیاه در تابستان می‏شود.

سرمای زیاد نیز موجب ایجاد لکه‏های خرمایی رنگ روی پوست ساقه‏ها می‏شود.

کود مناسب برای گیاه سرئوس در آپارتمان

افراط در استفاده از مواد غذایی موجب حساسیت و آسیب‏پذیری بیشتر می‏شود. نیاز غذایی این گیاه بسیار کم است. فقط با استفاده از کودهای دارای فسفات آن هم به مقدار کم گیاه را تقویت کنید. داشتن روزنه در کف بستر و زهکش مناسب برای خروج آب‏های اضافه برای کاکتوس‏ها اهمیت زیادی دارد.

انواع گونه های کاکتوس سرئوس 

گل‏ها که در تابستان ظاهر می‏شوند پنج تا هشت سانتی‏متر طول دارند، قیفی‏شکل، سفید رنگ و بسیار زیبا هستند سرئوس‏ها آمریکای متجاوز از پنجاه گونه‏ اند که مشهورترین آنها عبارتند از:

اکیوسرئوس ECHINOCEREUS

اریوسرئوس ERIOCEREUS

هلیوسرئوس HELIOCEREUS

پاکی‏سرئوس PACHYCEREUS

پروویانوس PERUVIANUS  

روش تکثیر گیاه سرئوس در آپارتمان

سرئوس با استفاده از قلمه ساقه به سادگی تکثیر می‏شود. بهار و تابستان زمان مناسبی برای ازدیاد این گیاه است. برای کاشت قلمه از بستر سبک (کاملاً ماسه) استفاده کنید ضمنا قبل از کاشت بستر را با استفاده از آب جوش و یا سموم قارچ‏کشی ضدعفونی کنید. ساقه را با چاقوی تیز بریده و قطعات بریده شده را برای مدت چند ساعت در سایه قرار دهید تا شیرابه آن خارج شده و محل بریدگی خشک شود. در هنگام کاشت مواظب باشید تا قلمه‏ها سر و ته کاشته نشوند.